JAK VYBÍRAT EPOXIDOVOU PRYSKYŘICI

Epoxidové pryskyřice

Epoxidová pryskyřice jsou většinou dvousložkové kapaliny, které po smíchání složek začnou polymerovat a vyrvářet tvrdý, chemicky odolný a tvarově stálý odlitek. Toho se vyžívá při výrobě designového nábytku, zejména river stolů z epoxidové pryskřice, konferenčních a odkládacích stolků, hodin z pryskyřice, šperků z pryskyřice, dále epoxidových servírovacích prkénkek, epoxidových lampiček, epoxidových obrazů a jiných dekoračních výrobků. Všechny epoxidové prysyřice jsou barvitelné kompatibilními pigmenty a barvivy v závislosti na požadovaných efektech.

Výběr pryskyřicí závisí na několika faktorech:

 1. účel použití epoxidu
 2. vlastnosti a parametry pryskyřice
 3. velikost a typ odlitku
 4. cena

Epoxidové pryskyřice dle použití

Podle použití se epoxidové odlévací pryskyřice dělí na: 

Důležité parametry epoxidu - vysvětlení

Každá epoxidová pryskyřice má své definované vlastnosti a vždy před odléváním by měl člověk vědět (podívat se do technického listu), jaké parametry a vlastnosti daná pryskyřice má a zda je vhodná pro daný projekt. To by mělo hrát důležitou roli při rozhodování o typu pryskyřice. Mezi nejdůležitější parametry, které je třeba sledovat a od kterých se odvíjí použití pryskyřice, jsou:

 • certifikace na styk s potravinami - důležité, pokud vyrábíte stoly, stolky, misky atd, tedy výrobky, které přicházejí do styku s jídlem.
 • UV odolnost - definuje odolnost pryskyřice proti UV záření. UV záření způsobuje degradaci = žloutnutí každého epoxidu a tento parametr nám říká, za jak dlouho a do jakého odstínu pryskyřice změní odstín. Na trhu jsou epoxidy žloutnoucí do sytě žluté barvy za několik měsíců až po epoxidy měnící svou barvu do velmi jemného nažloutlého odstínu za 5-6 let.
 • čas gelace - definuje dobu, za kterou pryskyřice zpolymeruje natolik, že zvýší svou hustotu do medové konzistence. V tomto čase se tvoří většina pigmentových efektů.
 • míchací poměr - je to vypočítaný poměr pryskyřice (složky A) a tvrdidla (složky B), který je třeba co nejvíce dodržovat,a by pryskyřice měla správné vlastnosti.
 • doba zpracovatelnosti - čas, po který se s pryskyřicí pohodlně pracuje.
 • doba plného vytvrzení - čas, po kterém je pryskyřice již vytvrzena, epoxid je plně zpolymerován a je připraven k opracovávání broušením, frézováním, leštěním, vrtáním, soustružením apod.
 • tvrdost v jednotkách ShA - určuje, jak je materiál tvrdý nebo houževnatý po vytvrzení. Ideální hodnota se pohybuje mezí 75-80ShA. Příliš tvrdé systémy jsou pak křehčí a zároveň nejsou schopné absorbovat vnitřní pnutí způsobené pracováním dřeva.
 • maximální vrstva lití - jakou maximální vrstvu lze odlévat najednou, aniž by hrozila exotermní reakce (vyvření pryskyřice)
 • maximální objem lití - jaký maximální objem pryskyřice lze namíchat a odlít najednou, aniž by hrozila exotermní reakce pryskyřice
 • teplota skelného přechodu - určuje teplotní odolnost epoxidu. Jedná se o teplotu, při které polymer přechází z tvrdého sklovitého skupenství do pružného pryžovitého skupenství. Proces je vratný tj. při snížení teploty polymer zase ztvrdne.
 • smrštění epoxidu - definuje úbytek objemu epoxidu při vytvrzovnání. Jeho projevem je pokles odlité hladiny při vytvrzování a mikro vlnky na povrchu vytvrzeného odlitku
 • viskozita epoxidu v mPa.s - určuje, jak je pryskyřice tekutá. Odlévací pryskyřice mívají nižší vizkozitu, pryskyřice na různé efekty zase vyšší.

Epoxidové pryskyřice dle velikosti a typu odlitku

Podle velikosti a typu odlitku se proto typy pryskyřice od liší a dělí se na:

 • licí pryskyřice pro malé odlitky jako jsou šperky, psací pera, drobné dekorace, podtácky atd. Tento typ pryskyřicí bývá řídký, rychlý ve vytvrzování (řádově hodiny až max. 1 den), čirý, tvrdší a křehčí. Patří sem VEROPAL UV PLUS 121, VEROPAL REBIDO 500, VEROPAL ART 430.
 • licí pryskyřice pro střední odlitky jako jsou epoxidové servírovací prkénka, drobné kusy nábytku, epoxidové lampy, epoxidové hodiny, střední konferenční stolky z epoxidové pryskyřice a dřeva apod. Tento typ pryskyřicí bývá řídký, pomalejší ve vytvrzování (2-3 dny), nicméně s nimi lze již odlévat vrstvy až do např. 5cm, bývají čiré, tvrdé. Tuto skupinu reprezentují VEROPAL CLEARCAST 300, VEROPAL UV PLUS 130, VEROPAL TRANSPARENT 200.
 • licí pryskyřice pro velké odlitky jako jsou jídelní stoly z pryskyřice a dřeva tzv. river stoly, konferenční stolky, dveře, čela po stelí, epoxidové vázy, větší kusy nábytku atd. Tyto epoxidové pryskyřice bývají řídké, pomalé ve vytvrzování (3-5 dní), mohou se s nimi lít větší objemy (až např. 50L), a vyšší vrsvy (např. 10-12cm). Zástupcem této skupiny je VEROPAL UV PLUS 100.
 • licí pryskyřice na tenké vrstvy (table top pryskyřice) pro vytvoření "skleněného" povrchu odlitku ze dřeva a pryskyřice. Tento typ čirých pryskyřicí bývá řídký, poměrně rychlý ve vytvrzování, s dobrým rozlivem, minimálním smrštěním a dobrou povrchovou odolností. Patří sem VEROPAL TOPCOAT 600, VEROPAL REBIDO 500, VEROPAL ART 430, VEROPAL UV PLUS 121.
 • umělecké licí pryskyřice na vytváření epoxidových obrazů, geode art, různých efektů atd. Pryskyřice tohoto typu jsou husté, poměrně rychlé ve vytvrzování, čiré, s minimálním smrštěním. Sem patří VEROPAL ART 430, VEROPAL REBIDO 500.

Epoxidové pryskyřice a cena

Kvalita a výkon či parametry epoxidové licí pryskyřice jdou ruku v ruce s její cenou. Dostanete, co si zaplatíte. Na trhu je spousta druhů a značek epoxidů od levných pryskyřicí s vysloveně špatnou výkoností (žloutnutí až do oranžova za pár měsíců, rychlá degradace epoxidu, slabé odbublinkování, špatná obrobiltelnost...) až po dražší epoxidy s výbornou výkoností (jen velmi jemný nažloutlý odstín až po 5 letech, skvělá čirost a odbublinkování atd.). Je třeba také k volbě přistupovat s rozumem a odfiltrovávat marketingová hesla typu ultradiamantově křišťálově čirá pryskyřice s cenou hluboko pod průměrem - často se za tím skrývá právě slabý výkon pryskyřice. Chcete-li vyrobit odlitek s dlouhou životností, aby se v čase nezměnil a nedegradoval, určitě vybírejte ověřený produkt s co nejlepším poměrem cena / výkon. Pryskyřice Veropal od českého výrobce Synpo tento parametr důsledně splňuje.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení