JAK VYBÍRAT EPOXIDOVOU PRYSKYŘICI

Epoxidové pryskyřice

Epoxidová pryskyřice jsou většinou dvousložkové kapaliny, které po smíchání složek začnou polymerovat a vyrvářet tvrdý, chemicky odolný a tvarově stálý odlitek. Toho se vyžívá při výrobě designového nábytku, zejména river stolů z epoxidové pryskřice, konferenčních a odkládacích stolků, hodin z pryskyřice, šperků z pryskyřice, dále epoxidových servírovacích prkénkek, epoxidových lampiček, epoxidových obrazů a jiných dekoračních výrobků. Všechny epoxidové prysyřice jsou barvitelné kompatibilními pigmenty a barvivy v závislosti na požadovaných efektech.

Výběr pryskyřicí závisí na několika faktorech:

 1. účel použití epoxidu
 2. vlastnosti a parametry pryskyřice
 3. velikost a typ odlitku
 4. cena

Epoxidové pryskyřice dle použití

Podle použití se epoxidové odlévací pryskyřice dělí na: 

V naší akademii najdete i stručné porovnání některých zmíněných pryskyřic nebo návod na jednodušší orientaci.

Důležité parametry epoxidu - vysvětlení

Každá epoxidová pryskyřice má své definované vlastnosti a vždy před odléváním by měl člověk vědět (podívat se do technického listu), jaké parametry a vlastnosti daná pryskyřice má a zda je vhodná pro daný projekt. To by mělo hrát důležitou roli při rozhodování o typu pryskyřice. Mezi nejdůležitější parametry, které je třeba sledovat a od kterých se odvíjí použití pryskyřice, jsou:

 • certifikace na styk s potravinami - důležité, pokud vyrábíte stoly, stolky, misky atd, tedy výrobky, které přicházejí do styku s jídlem.
 • UV odolnost - definuje odolnost pryskyřice proti UV záření. UV záření způsobuje degradaci = žloutnutí každého epoxidu a tento parametr nám říká, za jak dlouho a do jakého odstínu pryskyřice změní odstín. Na trhu jsou epoxidy žloutnoucí do sytě žluté barvy za několik měsíců až po epoxidy měnící svou barvu do velmi jemného nažloutlého odstínu za 5-6 let.
 • čas gelace - definuje dobu, za kterou pryskyřice zpolymeruje natolik, že zvýší svou hustotu do medové konzistence. V tomto čase se tvoří většina pigmentových efektů.
 • míchací poměr - je to vypočítaný poměr pryskyřice (složky A) a tvrdidla (složky B), který je třeba co nejvíce dodržovat,a by pryskyřice měla správné vlastnosti.
 • doba zpracovatelnosti - čas, po který se s pryskyřicí pohodlně pracuje.
 • doba plného vytvrzení - čas, po kterém je pryskyřice již vytvrzena, epoxid je plně zpolymerován a je připraven k opracovávání broušením, frézováním, leštěním, vrtáním, soustružením apod.
 • tvrdost v jednotkách ShA - určuje, jak je materiál tvrdý nebo houževnatý po vytvrzení. Ideální hodnota se pohybuje mezí 75-80ShA. Příliš tvrdé systémy jsou pak křehčí a zároveň nejsou schopné absorbovat vnitřní pnutí způsobené pracováním dřeva.
 • maximální vrstva lití - jakou maximální vrstvu lze odlévat najednou, aniž by hrozila exotermní reakce (vyvření pryskyřice)
 • maximální objem lití - jaký maximální objem pryskyřice lze namíchat a odlít najednou, aniž by hrozila exotermní reakce pryskyřice
 • teplota skelného přechodu - určuje teplotní odolnost epoxidu. Jedná se o teplotu, při které polymer přechází z tvrdého sklovitého skupenství do pružného pryžovitého skupenství. Proces je vratný tj. při snížení teploty polymer zase ztvrdne.
 • smrštění epoxidu - definuje úbytek objemu epoxidu při vytvrzovnání. Jeho projevem je pokles odlité hladiny při vytvrzování a mikro vlnky na povrchu vytvrzeného odlitku
 • viskozita epoxidu v mPa.s - určuje, jak je pryskyřice tekutá. Odlévací pryskyřice mívají nižší vizkozitu, pryskyřice na různé efekty zase vyšší.

Epoxidové pryskyřice dle velikosti a typu odlitku

Podle velikosti a typu odlitku se proto typy pryskyřice od liší a dělí se na:

 • licí pryskyřice pro malé odlitky jako jsou šperky, psací pera, drobné dekorace, podtácky atd. Tento typ pryskyřicí bývá řídký, rychlý ve vytvrzování (řádově hodiny až max. 1 den), čirý, tvrdší a křehčí. Patří sem VEROPAL UV PLUS 121, VEROPAL REBIDO 500, VEROPAL ART 430.
 • licí pryskyřice pro střední odlitky jako jsou epoxidové servírovací prkénka, drobné kusy nábytku, epoxidové lampy, epoxidové hodiny, střední konferenční stolky z epoxidové pryskyřice a dřeva apod. Tento typ pryskyřicí bývá řídký, pomalejší ve vytvrzování (2-3 dny), nicméně s nimi lze již odlévat vrstvy až do např. 5cm, bývají čiré, tvrdé. Tuto skupinu reprezentují VEROPAL CLEARCAST 300, VEROPAL UV PLUS 130, VEROPAL TRANSPARENT 200.
 • licí pryskyřice pro velké odlitky jako jsou jídelní stoly z pryskyřice a dřeva tzv. river stoly, konferenční stolky, dveře, čela po stelí, epoxidové vázy, větší kusy nábytku atd. Tyto epoxidové pryskyřice bývají řídké, pomalé ve vytvrzování (3-5 dní), mohou se s nimi lít větší objemy (až např. 50L), a vyšší vrsvy (např. 10-12cm). Zástupcem této skupiny je VEROPAL UV PLUS 100.
 • licí pryskyřice na tenké vrstvy (table top pryskyřice) pro vytvoření "skleněného" povrchu odlitku ze dřeva a pryskyřice. Tento typ čirých pryskyřicí bývá řídký, poměrně rychlý ve vytvrzování, s dobrým rozlivem, minimálním smrštěním a dobrou povrchovou odolností. Patří sem VEROPAL TOPCOAT 600, VEROPAL REBIDO 500, VEROPAL ART 430, VEROPAL UV PLUS 121.
 • umělecké licí pryskyřice na vytváření epoxidových obrazů, geode art, různých efektů atd. Pryskyřice tohoto typu jsou husté, poměrně rychlé ve vytvrzování, čiré, s minimálním smrštěním. Sem patří VEROPAL ART 430, VEROPAL REBIDO 500.

Epoxidové pryskyřice a cena

Kvalita a výkon či parametry epoxidové licí pryskyřice jdou ruku v ruce s její cenou. Dostanete, co si zaplatíte. Na trhu je spousta druhů a značek epoxidů od levných pryskyřicí s vysloveně špatnou výkoností (žloutnutí až do oranžova za pár měsíců, rychlá degradace epoxidu, slabé odbublinkování, špatná obrobiltelnost...) až po dražší epoxidy s výbornou výkoností (jen velmi jemný nažloutlý odstín až po 5 letech, skvělá čirost a odbublinkování atd.). Je třeba také k volbě přistupovat s rozumem a odfiltrovávat marketingová hesla typu ultradiamantově křišťálově čirá pryskyřice s cenou hluboko pod průměrem - často se za tím skrývá právě slabý výkon pryskyřice. Chcete-li vyrobit odlitek s dlouhou životností, aby se v čase nezměnil a nedegradoval, určitě vybírejte ověřený produkt s co nejlepším poměrem cena / výkon. Pryskyřice Veropal od českého výrobce Synpo tento parametr důsledně splňuje. Pokud vás o samotném lití zajímá více, podívejte se na článek věnovaný odlévání a práci s epoxidovou pryskyřicí.

 

Mohlo by vás také zajímat: