PIGMENTY A BARVIVA PRO LITÍ EPOXIDOVÉ PRYSKYŘICE

Volba vhodného dřeva i epoxidové pryskyřice je vždy do jisté míry určována typem projektu, který máte zrovna v plánu realizovat. Zato výběr konkrétního pigmentu, kterým svůj výrobek ozvláštníte, to už závisí především na vašem vkusu! Proto je dobré mít přehled, který pigment a barvivo vám zajistí právě takový finální efekt, odstín a sytost, po kterých toužíte. V tomto článku se dozvíte, jak se v nich vybrat!

2_pruhlednost_pigmentu

Víme, že vás asi nejvíc zajímají efekty konkrétních produktů, ale je dobré vědět, že pigment nebo barvivo do epoxidové pryskyřice si můžete i obstarat v různých skupenstvích. Jedná se o pigmenty tekuté (pigmentové roztoky), práškové (různých jemností) a o pigmentové pasty. 

Jaká jsou pro a proti konkrétních typů?

Sypat, nebo lít?

Tekuté pigmenty jsou velmi koncentrované, syté a v epoxidu rozmíchané raz dva (i když samozřejmě vždy záleží na tom, jak velký objem epoxidu se chystáte obarvit)! Nejčastěji se v této kategorii setkáte s pigmentovými roztoky a alkoholovými barvivy. Skvělé je, že klidně můžete dva nebo více odstínů libovolně míchat. Barvy se spojí, takže si v případě potřeby vytvoříte originální odstín vytónovaný na míru svému projektu. 

Pozor ale na častou chybu týkající se sytosti, respektive průhlednosti pigmentu. Jestli budete mít částečně průhledný, nebo naopak neprůhledný odlitek určuje předně typ pigmentu, nikoliv jeho použité množství, což je jedna ze začátečnických chyb při barvení. Pro sytý barevný neprůhledný efekt je totiž nejlepší použít pigmentové pasty.

Dodržení doporučeného poměru použitého barviva k objemu pryskyřice je důležité pro její bezproblémové vytvrzení.

Práškové pigmenty nabízí více specifických efektů, kterých se u tekutých barviv nedočkáte (třeba oblíbený metalický efekt), ale na druhou stranu se vám prachové částečky nespojí a nový odstín ze dvou pigmentů nenamícháte. Prachový pigment v pryskyřici je také náročnější rozmíchat, aby miniaturní částečky prosytily celý objem připravené pryskyřice. V případě, že připravujete pryskyřice větší množství, je nejlepší vzít si na pomoc vrtačku s míchadlem.

1_typy_pigmentu

Efekty pigmentů a barviv

Když zavřete oči, tak si dokážete živě představit, jak váš vysněný epoxidový odlitek vypadá, ale nemáte ponětí, pod jakým názvem ho hledat. Nejlepší je nesoustředit se ani tak na samotný odstín, jako spíš na konkrétní efekt pigmentu. Ten vás navede do správné kategorie. 

Barevný neprůhledný efekt

V praxi vypadá barevný neprůhledný efekt jako kus tvrdého plastu. Představit si můžete například barevné kostky stavebnice, které možná nejeden z vás měl v dětství doma. Pokud to je ten vzhled, který má doplnit váš epoxidový stolek, hodiny nebo jiný výrobek (neprůhledný efekt je oblíbený například při lití epoxidových obrazů), doporučujeme sáhnout po našich pigmentových pastách Veropal PP. Požadovaný odstín si můžete namíchat z dostupných barev přesně podle sebe a k úplnému obarvení pryskyřice vám stačí skutečně minimum produktu (doporučené množství je do max. 2 % hmotnosti). 

4_pigmentove_pasty

Barevný průhledný efekt

Od Lego kostek se nyní ve vzpomínkách přesuňte k luxferovým kostkám. Barevný průhledný efekt, kdy epoxidové odlitky připomínají průhledné obarvené sklo, se v epoxidové pryskyřici vytváří pigmentovými roztoky nebo alkoholovými barvivy. Zde se dává velký důraz na světlostálost odlitku (aby s časem odlitek neztrácel či neměnil svůj původní odstín), což je faktor, na který se zaměřujeme i my v Epoxiu. Nemusíte se proto bát nejrůzněji kombinovat pigmentové roztoky Veropal PR i alkoholová barviva Stardust Candy. Barvu si udrží a experimenty s mícháním odstínů vám mohou přinést i velmi zajímavé výsledky!

3_inkousty

Barevný metalický efekt

„Mica” pigmenty nejsou nic jiného, než metalické práškové pigmenty s obsahem mikročástic drcené slídy, která jim propůjčuje lákavý nablýskaný vzhled. Nepředstavujte si ale pouze vzhled metalízy svého auta. Konkrétní mica pigmenty mohou svým efektem připomínat i jemnou třpytivou perleť, zářivé drcené polodrahokamy nebo třeba vzdálené galaxie. Metalický pigment je oblíbený i mimo sféru epoxidového lití. Setkat se s ním můžete třeba při výrobě mýdla, svíček, automobilových barev, šperků, sklolaminátu a spousty dalších výrobků. 

Abyste nebyli limitováni výběrem, u nás najdete přes 100 různých barev a odstínů metalických pigmentů různých značek, a tak se s nimi můžete vyřádit na jakémkoliv uměleckém nebo řemeslném projektu, který zrovna zaměstnává váš volný čas.

Zajímavou podkategorií metalických pigmentů jsou tzv. Ghost pigmenty. Tyto pigmenty jsou většinou bílé se zdánlivě opálovým odleskem jiné barvy. V práškové podobě nejsou až zase tak oslnivé, ale po přidání do pryskyřice se rozehraje jejich opalescence a vytvářejí skoro až „duchový” efekt, proto se jim říká Ghost (duch) pigmenty. Velmi zajímavé efekty vytváří jejich propojení s běžnými metalickými pigmenty, speciálně když tento duchový pigment v čiré pryskyřici přilijete do nějaké již nalité pryskyřice s běžným metalickým pigmentem. 

Tip z naší nabídky - výhodné Sady pigmentů: Pigmentů je mnoho, času a možností vyzkoušet si všechny při lití epoxidových výrobků podstatně méně. My vám nicméně chceme dát možnost „osahat” a prohlédnout si jich - alespoň na menších odlitcích - co nejvíce a vybrat si pak takové, které vás nejvíce zaujmou. Prohlédněte si naše výhodné sady, které obsahují i desítky druhů pigmentů v malých baleních. Určitě mezi nimi najdete své favority.

5_metalicke_pigmenty

Fotoluminiscenční pigmenty se svítivým efektem

Jak už název napovídá, odlitky s fotoluminiscenčními pigmenty vám budou zářit ve tmě. Určitě pro vás není tento efekt žádnou novinkou a dost možná jste se s ním už setkali nebo se setkáváte stále. Fotoluminiscenční pigmenty se využívají všude možně - ve svítivých nástřicích, inkoustech, v plastech různých tvarů, velikostí a způsobech využití (často např. hračkách), ale i na textiliích, doplňcích, skle a jinde. Není proto divu, že se jejich záře (nebo spíš svítivost) dotkla i fenoménu licích pryskyřicí. Ve tmě vám tak mohou svítit stoly, šperky, servírovací prkénka nebo i hodiny na stěně, ale vždy je třeba myslet na to, že svítivost těchto pigmentů je kolem 8 hodin po nabití a je třeba je mít na místě, kde se mohou na světle opakovaně nabíjet.

Barviva pro stabilizační pryskyřice

Kategorií, která se ve své podstatě tak trochu vymyká svým použitím z přehledu těch ostatních, jsou barviva pro stabilizační pryskyřice. Tato barviva totiž mají svůj jasně daný účel využití. Používají se při procesu stabilizace dřeva, kdy je zapotřebí využít velmi koncentrované barvivo, aby se dřevo sytě probarvilo v celém svém průřezu v průběhu. 

6_metal

Pokud vás zajímá, co je stabilizace zač, už jsme ji nakousli v článku Dřevo pro tvorbu z epoxidové pryskyřice. Samotný proces stabilizace je věc trochu složitější, takže si její důkladné vysvětlení necháme na samostatný článek.

Věříme, že teď už se při výběru barviv pro odlévání epoxidové pryskyřice neztratíte, a pokud byste přece jen potřebovali pomoci s výběrem, jsme tu vždy pro vás na sociálních sítích a e-mailu epoxio@synpo.cz. Barevnému lití zdar! 

 

Doporučené čtení z naší Akademie: Odlévání epoxidové pryskyřice krok za krokem