SADURIT Z1 - PROFI ODOLNÝ OCHRANNÝ EPOXIDOVÝ NÁTĚR NA BETONOVÉ PODLAHY

Betonové podlahy jsou velmi oblíbené pro svůj vzhled i snadnou údržbu. Mezi jejich výhody patří i velká odolnost vůči vnějším vlivům, kterou lze ještě zvýšit ochranným nátěrem SADURIT Z1.

Co je to SADURIT Z1?

SADURIT Z1 je vysoce kvalitní dvousložkový epoxidový nátěr navržený speciálně pro betonové povrchy. Jeho specifičnost tkví v jeho výjimečné odolnosti vůči chemikáliím a ropným produktům.  Barvu na beton SADURIT Z1 nabízíme v několika odstínech šedé barvy (RAL 7001, RAL 7035, RAL 7032). Betonovou podlahu lze tak částečně přizpůsobit vzhledu interiéru.

raly (1)

Kde všude lze nátěr SADURIT Z1 použít?

Nátěr je možné použít kdekoliv je potřeba chránit betonovou podlahu. Nejčastěji jde o tato umístění:

 • Obchodní domy: Nátěr na beton se používá pro ochranu a zdokonalení betonových podlah v obchodních domech, které patří k velmi namáhaným. 
 • Sklady: Podlahy skladových prostor mohou často zaznamenávat těžký nápor. Epoxidový nátěr na beton chrání podlahy před opotřebením a pomáhá udržovat prostor čistý.
 • Garáže, parkovací domy, sklepy a autodílny: V těchto prostředích, kde dochází ke kontaktu s ropnými produkty a chemikáliemi, je ochranný epoxidový nátěr ideálním řešením pro ochranu betonových podlah před trvalým znečištěním.
 • Výstavní pavilony, předváděcí či obchodní centra: Pro tyto prostory je často kromě funkční stránky důležitý i vzhled podlah. S ochranným nátěrem SADURIT Z1 získají podlahy dokonale hladký povrch v několika odstínech šedé barvy.
 • Výrobní haly: Prostory s průmyslovým (i potravinářským) provozem vyžadují odolné podlahy, které se snadno udržují v čistotě. Nátěr na betonové podlahy umožňuje velmi snadnou údržbu.

uvodni_sadurit

Postup aplikace nátěru SADURIT Z1 na betonový podklad

 1. Příprava podkladu: Před aplikací ochranného nátěru musí být betonový podklad pevný, nosný, suchý a vyzrálý nejméně 28 dní. Podklad by měl být bez volných částic, nečistot, prachu, mastnoty a zbytků starých odlupujících se nátěrů.
 2. Základní mechanická úprava podkladu: Podklad se může připravit otryskáním pískem nebo ocelovými kuličkami. Také je možné použít ofrézování nebo přebroušení diamantovou technikou k zdrsnění povrchu. Pro nové plochy je potřeba odstranit cementové mléko. U starších povrchů je nezbytné odstranit všechny volné částice.
 3. Oprava poškozených míst: Praskliny, výtluky, nerovnosti a další poškozená místa by měla být vhodným způsobem opravena tak, aby byla zajištěna pevnost v odtrhu minimálně 1,5 N/mm2.
 4. Penetrace podkladu: Pokud podklad splňuje požadované parametry, naneste penetraci na podklad minimálně 24 hodin před nanesením samotného nátěru na beton. Penetrace pomáhá vytěsnit vzduch z povrchu betonu, uzavřít a sjednotit povrch, zakotvit prachové částice a vytvořit adhezní můstek. Jako vhodné penetrace se používají CHS EPOXY 474 PRIMER nebo CHS EPOSTYL 200V.
 5. Smísení složek: Složka B se smíchá se složkou A v poměru 100 : 25 hmotnostních dílů. Míchání obou složek ochranného nátěru na beton by mělo probíhat po dobu 2-3 minut pomocí míchadel na vrtačce.
 6. Úprava konzistence směsi: Před aplikací lze konzistenci směsi SADURITU upravit přidáním zhruba 10 % CHS-ŘEDIDLA Z nebo CHS-ŘEDIDLA 223, v závislosti na teplotě podkladu a okolí.
 7. Vlastní aplikace: Namíchaný nátěr na beton se rovnoměrně naneste na povrch pomocí válečku. Tloušťka jedné vrstvy nátěru by neměla přesáhnout 100-200 µm (maximálně 0,2 kg/m2). 

POZOR!!! Při vyšší tloušťce vrstev dochází k horšímu odpařování rozpouštědel a prodlužuje se doba potřebná k dokonalému vytvrzení. V extrémním případě může dojít i k tvorbě trhlinek na povrchu podlahy nebo k mramorování povrchu nerovné podlahy v důsledku rozvrstvení pigmentů o různé hustotě v prohlubních. Epoxidový nátěr na beton se aplikuje ve dvou vrstvách, přičemž technologická přestávka mezi první a druhou vrstvou je min. 24 hodin.

 1. Dodatečný posyp (volitelný): Pro zlepšení protiskluzných vlastností betonové podlahy lze po prvním nátěru provést dodatečný posyp jemným suchým křemenným pískem. Po vytvrzení by měl nepřilnavý posyp být odstraněn zametením.

Po aplikaci nátěru na beton nezapomeňte dobře očistit použité nářadí a pracovní pomůcky. Nejlépe vám k tomu poslouží ředidlo na bázi acetonu. Pokud by vám nátěr na nástrojích zatuhl, odstraňte jej mechanicky.

Jaké jsou největší výhody ochranného nátěru SADURIT Z1?

 • Snadná aplikace a údržba: Jedním z hlavních benefitů barvy na beton je její jednoduchá aplikace a nízká náročnost na údržbu. Tento systém lze snadno aplikovat, což umožňuje rychlé a efektivní pokrytí betonových povrchů. Dokonce i uživatelé bez předchozích zkušeností s epoxidovými nátěry budou schopni s tímto produktem pracovat.
 • Možnost volby barevného ladění: Barva na betonové podlahy SADURIT Z1 je k dispozici v několika odstínech šedé barvy, které odpovídají odstínům RAL 7001, RAL 7035 a RAL 7032 v mezinárodně uznávaném vzorníku barev RAL.
 • Vhodnost pro různé aplikace: Tento ochranný epoxidový nátěr je vhodný pro různé typy prostorů. Může být použit v prostředích, kde existuje riziko kontaktu s ropnými produkty, jako jsou garáže, sklepy a autodílny. Navíc je také bezpečný pro použití v potravinářských provozech a skladech, což znamená, že odolává náročným podmínkám průmyslového prostředí.
 • Dobrá chemická odolnost a mechanické vlastnosti: SADURIT Z1 nabízí vynikající chemickou odolnost a mechanické vlastnosti. To znamená, že má vysokou pevnost a odolnost vůči opotřebení a nárazům, což zajišťuje dlouhou životnost povrchu.

Kolik budu potřebovat nátěru SADURIT Z1 pro svůj projekt?

Epoxidová barva na beton je k dispozici v balení o hmotnosti 25 kg, což zahrnuje 20 kg složky A a 5 kg složky B. Toto množství je dostatečné pro aplikaci na plochu cca 62 m2 ve dvou vrstvách. 

sadurit

Dejte pozor na to, abyste obě složky nátěru před promícháním skladovali v doporučených skladovacích podmínkách. Uchovávejte nádoby v teplotách mezi 5°C až 25°C v suchém prostředí. Dbejte na to, aby byl produkt chráněn před mrazem a vystavením vysokým teplotám.

Důležité technické informace

 • Míchací poměr: Složka B se smíchá se složkou A v poměru 100 : 25 hmotnostních dílů. Důkladné míchání obou složek by mělo probíhat po dobu 2-3 minut.
 • Doba zpracovatelnosti v závislosti na teplotě: 1 hodina při teplotě 20°C, 30 minut při teplotě 30°C.
 • Doba vytvrzení do stavu pochozí v závislosti na teplotě: 24 hodin při teplotě 20°C, 20 hodin při teplotě 30°C.
 • Doba plného (chemického) vytvrzení v závislosti na teplotě: 7 dní při teplotě 20°C, 6 dní při teplotě 30°C.

Jak udržovat betonovou podlahu ošetřenou finální vrstvou SADURIT Z1?

Údržba podlah s ochrannou vrstvou je snadná. Bude vám stačit  běžný 1-3% roztok saponátu ve vlažné vodě. Suchým způsobem můžete podlahu čistit až po 3 dnech od aplikace, kdy je plně vytvrdlá.

Máte nějakou otázku, ohledně ochranného nátěru SADURIT, Z1 na kterou jste v tomto článku nenašli odpověď? Určitě se s ní neváhejte obrátit na e-mail epoxio@synpo.cz

Mohlo by vás také zajímat:

 Aktualizováno 21. 4. 2024