POMŮCKY A POTŘEBY PRO PRÁCI S EPOXIDOVOU PRYSKYŘICÍ

Mít připravený dostatek epoxidové pryskyřice pro svůj projekt, to je jasná věc. Zvlášť ale začátečníci u prvního lití zapomínají na potřebu celé řady pomůcek a doplňků, bez kterých jde práce jen těžko od ruky. Pojďme si stručně představit, co vše se vám bude při práci s epoxidovou pryskyřicí hodit!

1_rukavice

Ochranné pomůcky pro lití epoxidové pryskyřice

Těžko můžeme začít jinde než u ochranných pomůcek. Věříme, že pryskyřici nemáte v plánu pít, ani si ji lít do očí, přesto je třeba dbát na své zdraví a svědomitý přístup. Přece jen se chystáte manipulovat s chemikáliemi, které dokáží poleptat kůži a podráždit svými výpary nos i oči. Bezpečné práci s epoxidovou pryskyřicí jsme věnovali už celý článek, takže na něj mrkněte a nyní už jen stručně…

Vždy mějte po ruce i na ruce ochranné nitrilové rukavice. Nitril je pevnější než latex nebo vinyl, takže se jen tak neprotrhne a v těchto rukavicích se vám ani nebudou potit ruce, což je příjemné plus. 

Pokud se budete dlouho pohybovat v místech s tvrdnoucí pryskyřicí a nebudete zde mít možnost ideálního odvětrávání, neváhejte si pořídit ochrannou dýchací masku. Ta se vám bude hodit i u broušení vytvrzeného odlitku, kdy ve vzduchu poletuje nespočet miniaturních prachových a epoxidových částeček, bez kterých se vaše plicní sklípky rády obejdou. 

Při strojovém broušení jsou zase nezbytné ochranné brýle a nakonec - po celou dobu tvoření - rozhodně doporučujeme využívat pracovní zástěru. Třeba právě tu od nás! 

2_zastera

Doplňky pro odlévání epoxidové pryskyřice

Formy a separátory

Máte připravené dřevo, vybrali jste si vhodnou pryskyřici pro svůj projekt a asi tušíte, že ještě před tím, než se vrhnete do samotného lití, je třeba připravit si formu.

Podle toho, co máte v plánu lít, si můžete pořídit už připravenou formu. Nejčastěji jsou vyrobeny z polypropylenu nebo silikonu, což jsou ideální materiály, ke kterým epoxid po vytvrdnutí nepřilne a epoxid jde po vytvrdnutí lehce odformovat. Druhá možnost je formu si vyrobit svépomoci. 

Můžete k tomu využít nejrůznější materiály, od dřevěných desek, přes lamino, sklo, kov až po plexisklo. Je pak třeba dbát na použití vhodného a spolehlivého separátoru, abyste odlitek z formy dostali. 

Pokud si plánujete vyrobit formu na lití epoxidové pryskyřice sami, v tomto článku vám poradíme jak na to - pěkně v detailu. Krok za krokem si v společně projdeme výběrem materiálu, výrobou formy i otázkou separace, abyste se (s trochou štěstí) vyhli protečení i trhání odlitku z formy.

3_formyepoxid a separatory

Ostatní pomůcky a doplňky

Je jasné, že bez formy těch výrobků moc neodlijete, ale to ani bez celé řady drobnějších pomůcek, na které se čas od času zapomíná. O které jde?

Řeč je samozřejmě o vhodných nádobkách a míchadlech. Pro svoji nepřilnavost s epoxidem se používají polypropylenové kelímky a vědra. Po použití v nich necháte zbytek pryskyřice vytvrdnout a zbytky materiálu jednoduše vyloupnete. Nádobku je pak možné opětovně použít.

Pryskyřici rozmícháte speciálně tvarovanými míchadly nebo plastovými míchátky (pokud pracujete jen s malým množstvím epoxidu) a jakmile budete mít odlito, může se vám hodit odbublinkovávací sprej Veropal Bubble Off, abyste měli pěkný odlitek hladký a bez bublin.

Způsobů, jak si poradit s bublinami v odlitku - nebo spíš, jak jim v první řadě předcházet - je ale více, takže jsme tomuto tématu opět věnovali celý článek jak odlévat epoxidovou pryskyřici bez bublinek. Mezi vůbec nejefektivnější metody rozhodně patří využití vakuových a tlakových komor, které jsou velmi účinné, ale také o něco nákladnější na pořízení. Pokud ale lijete ve velkém, rozhodně se vyplatí! 

6_michadla a nadobky

7_vrtacka

Brusivo na dřevo a epoxid

Máte odlito, ale určitě ne vyhráno. Maximum epoxidových odlitků je totiž zpravidla třeba dále opracovat a brousit. Tady se výběr těch vhodných pomůcek bude logicky odvíjet od toho, jaký výrobek máte v rukou. 

Jelikož se opět jedná o rozsáhlé téma, které je dobré znát více do hloubky, než popadnete excentrickou brusku a začnete s ní kolem sebe mávat, shrnuli jsme v článku Jak brousit a leštit epoxidovou pryskyřici vše dopodrobna, aby vám neunikla žádná důležitá informace. 

Brusivo a nářadí

Nejdůležitější je mít jasno v tom, jestli se vrhnete na ruční broušení nebo si práci ulehčíte vhodným nářadím. Ručně se brousí vesměs drobné věci. Prkénka a cokoliv většího už se vyplatí opracovávat elektrickými bruskami a frézkami.

Podle nářadí budete volit i konkrétní typ brusiva. Jakou hrubost použijete, kdy a na jaký materiál, to jsme rozvedli v již zmíněném článku. Mrkněte na něj. 

Věděli jste, že: O tom, jak moc je nutné brousit, rozhoduje zvolená konečná povrchová úprava. Jestliže máte v plánu chránit dřevo stolu povrchovou úpravou v podobě oleje nebo vosku, je nutné dřevo brousit maximálně do 320, aby se olej nebo vosk do dřeva vsákl. V případě, že bychom brousili dřevo až do 3000 jako epoxid, dosáhli bychom krásného lesku dřeva, ale po nanesení oleje či vosku by se do dřeva nic nevsáklo. Všechny póry a mikropóry by byly zanešeny mikroprachem po broušení a dřevo by nepojalo z oleje či vosku téměř nic, takže by v konečné fázi nijak chráněno nebylo.

Náš tip: Pro ještě lehčí a pohodlnější výběr jsme pro vás dali dohromady kompletní sady brusiva (s mezivrstvami i bez), takže s jediným kliknutím budete mít všechny hrubosti po ruce.

8_kotouce

Lepidla a oprava epoxidu

Nemělo by vás překvapit, pokud se při opracování odlitku kousek epoxidu nebo dřeva naštípne nebo se na povrchu výrobku objeví jiný drobný defekt. Netřeba panikařit, vaše práce a úsilí tím není navždy ztraceno. Právě pro tyto případy tu máme kyanoakrylátová lepidla a rychlá epoxidová lepidla, kterými je možno všechny kazy rychle a efektivně vyspravit.

Jak v takovém případě postupovat se můžete dozvědět v článku Odlévání epoxidové pryskyřice krok za krokem v části Oprava stolu po broušení.

Povrchové úpravy

A konečně se dostáváme i k „pomůckám”, které mají za úkol chránit hotový výrobek před předčasným opotřebením, okolními vlivy nebo škrábanci a šrámy.

V rámci povrchových úprav se setkáte s ochrannými oleji, vosky a laky různých značek. Každý bude mít trochu jiné vlastnosti a způsob využití. 

Oleje a vosky se používají primárně na ošetření dřeva, kde krásně zvýrazní jeho kresbu.

Laky se používají pro ošetření dřeva i epoxidu. Na materiálu vytváří celistvou vrstvu, která po vytvrzení chrání celý výrobek.

V rámci povrchových úprav vás může zajímat, jak ochránit dřevo pro zachování jeho původního vzhledu. Možná i zvažujete, jestli je třeba nějak ošetřit epoxid, který se oproti dřevu zdá být méně náchylný na poškození. Pravda, epoxid je po vytvrzení odolný vůči kyselinám, zásadám, olejům (ty se do epoxidu nevsáknou a na jeho ošetření nejsou tedy vhodné) nebo chemikáliím, ale i tak je třeba vhodným způsobem epoxidovou pryskyřici ošetřit, obzvlášť pak třeba v případě epoxidových stolů nebo servírovacích prkének, kdy je nejlepší použít na závěrečné ošetření materiál certifikovaný pro styk s potravinami (např. LV CC 250).

Jak chránit a pečovat o epoxidový stůl se dozvíte v tomto článku a něco víc o ošetření výrobků s oleji, vosky a lakování zjistíte v článku Odlévání epoxidové pryskyřice krok za krokem v části Ochrana epoxidového stolu.

Tip na čtení k tomuto tématu:

 

Každá fáze odlévání a práce s epoxidovou pryskyřicí si žádá použití vhodných pomůcek a potřeb. Jejich počet se bude rozhodně odrážet od toho, jak velké projekty máte v plánu. Rozhodně nezanedbejte bezpečnost na pracovišti, a pokud si nejste jistí s výběrem, určitě se na nás neváhejte obrátit na telefonu nebo e-mailu. 

Rádi vám doporučíme pomůcky přesně pro vás projekt, které naplno využijete a ušetří vám práci!