JAK VYPOČÍTAT SPOTŘEBU EPOXIDU PRO VÁŠ PROJEKT?

Výpočet spotřeby epoxidové pryskyřice

Jeden z velmi důležitých kroků při práci s epoxidovou pryskyřicí je správné vypočítání, kolik pryskyřice budete pro váš projekt potřebovat. Je to prostá matematika 5. třídy, kdy se odčítá od objemu formy objem dřeva:

Výpočet vnitřního objemu formy

Vnitřní objem formy Vf = délka (m) x šířka (m) x hloubka (mm). Výsledný objem je v (L).

Výpočet objemu dřeva

Objem dřeva: Vd = délka (m) x šířka (m) x tloušťka (mm). Od tohoto objemu dřeva ještě odečtěte přibližný objem dutin a mezer ve dřevě (v litrech).

Výpočet objemu pryskyřice

VP = Vf - Vd (v litrech) a získáte velmi dobrý odhad potřebného objemu pryskyřice.

Nicméně, takto získáme objem v litrech a pryskyřice se se prodává v kg, protože se musí vážit. Na hmotnost se přepočítá přes hustotu. Hustota systémů VEROPAL (kromě Veropal ART 430) je velmi blízká hustotě vody (jejich hustota je mezi 1,05-1,13 kg/dm3) , takže když chceme velmi hrubě odhadnout potřebu materiálu, můžeme počítat, že hmotnost směsi se přibližně rovná objemu směsi. V případě, že jsou tvary pro odlévání komplikované a složité, doporučujeme buďto plochu rozdělit na jednodušší části a vypočítávat pak objem pro ně, nebo použít např. velmi jemný písek a prostor, který chceme vylévat epoxidem, vysypat tímto pískem. Získaný objem písku pak vynásobit koeficientem 1,15 (eliminace vzduchu mezi zrníčky písku) a získáme přibližný objem, který budeme vylévat.

Pryskyřice smícháme vždy o něco více než vypočítáme hlavně z důvodu smrštivosti pryskyřice při vytvrzování, podtečení dřeva, obtečení dřeva ve formě, částečné vsáknutí pryskyřice do dřeva, plus potřeba pryskyřice pro zkoušku pigmentu nebo odstínu pryskyřice. Doporučujeme přídavek cca + 5 až 10 % k vypočítanému objemu.

Pro zákazníky i pro sebe jsme udělali kalkulačku spotřeby epoxidové pryskyřice. Skládá se ze 2 tabulek. V horní tabulce se musí zadat naextrapolované rozměry  a hned se spočítá, kolik je potřeba epoxidového systému pro daný projekt. Toto výsledné číslo již obsahuje 10 % navíc (obtečení dřeva, podtečení dřeva, částečné vsáknutí do dřeva, smrštění při vytvrzování atd). V případě, že navíc 10 % nechcete, lze to eliminovat zaškrtnutím. Výsledné číslo z první tabulky pak dosadíme do druhé tabulky a zároveň vložíme správný míchací poměr podle epoxidového systému, který používáme. Ihned dostame výsledek, kolik navářit složky A a kolik navážit složky B. 

Chcete prozkoumat i další základní techniky a návodyNenechte se pobízet a přečtěte si další skvělé příspěvky v naší Akademii.