DŘEVO PRO TVORBU Z EPOXIDOVÉ PRYSKYŘICE

Spojením dřeva a epoxidové pryskyřice může vzniknout celá řada naprosto úchvatných designových výrobků a kusů nábytku, které přímo volají o pozornost a chválu okolí. Práce se dřevem si ale stejně jako práce s epoxidovou pryskyřicí žádá patřičného zacházení, pokud má výsledek stát za to. Tento článek vám nastíní, co vše byste měli vědět, pokud chcete dřevo zapojit do svého epoxidového lití.


1_spojeni drevo a epoxid

Dřevo a epoxidová pryskyřice - skvělá dvojice! 

Když si dá rande dřevo s epoxidem, může z toho vzniknout opravdu harmonický pár (třebaže trochu natvrdlý). A záleží už na vás, jak tohle setkání pojmete - jestli budete chtít vyzdvihnout krásu dřeva s čirou epoxidovou pryskyřicí, která dá vyniknout kresbě dřeva nebo epoxid obarvíte pigmenty a dílu dodáte punc nevšednosti a originality.  

Můžete přitom vytvořit kde co - od populárních stolů s epoxidovou řekou přes krájecí a servírovací prkénka, hodiny, podtácky až po šperky.

U některých takových projektů je výhoda, když už máte se dřevem nějaké zkušenosti, u jiných - komplikovanějších a  náročnějších, zpravidla větších projektů - je třeba vědět co děláte a čeho chcete dosáhnout, abyste zbytečně neplýtvali silou i nákladným materiálem. 

2_drevo

Jak vybrat dřevo pro svůj projekt

My s oblibou říkáme, že čím ošklivější dřevo je, tím dražší a cennější. Takzvané nádory stromů, ztrouchnivělé části, známky po napadení hmyzem a jiné nedostatky dělají daný kus dřeva ještě unikátnějším a zajímavějším na pohled. Tak proč jej nepovýšit na opravdový kus umění? V běžné praxi se ale nejčastěji setkáte s využitím celkem obyčejných desek a fošen.

Není asi žádným překvapením, že při výběru byste měli myslet hlavně na praktickou a účelnou stránku věci a až potom se nechat ovlivňovat vizuálem dřeva. Ale to neznamená, že nemůžete svůj výtvor založit právě na dokonalém kusu dřeviny.

Pro úspěšný projekt není ani tak stěžejní, z jakého stromu dřevo je, ale o jak velký kus se jedná, jak je silný a co je zač. Fošny, prkna, koláče, sety pro epoxy stoly, polotovary pro hodiny nebo hranoly pro šperky… To je to, oč tu běží!

A když víte, co zhruba chcete, už je na místě ta zábavnější část - bude to tmavý ořešák, světlý dub, akát, javor, jasan nebo něco jiného? 

Ideální dřevo pro epoxy tvoření je tedy volbou velmi subjektivní. Ale jednu radu pro vás máme - raději začněte s menšími kousky a výrobky, než se pustíte do výroby velkých stolů. Ono i takové jedno kuchyňské prkénko vám dá na první dobrou celkem zabrat.

4_penetrace

Příprava dřeva před litím pryskyřice

U lití epoxidové pryskyřice to není tak jednoduché, že byste při procházce lesem popadli první kus dřeva, který vidíte na okraji cesty a doma ho zalili.

Dřevo by nemělo mít vlhkost vyšší než 12 % před spojením s pryskyřicí, jinak hrozí možná deformace odlitku díky vlhkosti a zvýšenému pnutí ve dřevě. Také, než se do lití pustíte, je třeba desku srovnat, očistit, ošmirglovat (hrubostí 80-120) a poctivě se zbavit prachu. 

Pokud na takovou přípravu nemáte prostor a nástroje, je lepší pořídit si dřevo od nás.

Veškeré kusy jsou správně vysušeny, s vlhkostí 8-10 %, jsou srovnány na CNC a broušené zrnitostí 80. V podstatě je dřevo připraveno jen na vložení do formy.

Ale než ho zalijete epoxidem, je třeba ještě jeden nezbytný krok…

Penetrace dřeva

Bublinky jsou při odlévání pryskyřice velkým nepřítelem každého kutila. Při práci se dřevem to platí dvojnásob, proto je třeba ho před litím napenetrovat nebo-li uzavřít. Dřevo je nasákavý materiál plný pórů, ve kterých se skrývá vzduch. Bez penetrace bude po zalití epoxidem z dřeva vzduch unikat a vytvářet v pryskyřici nežádoucí bublinky.

K penetraci dřeva se používá:

  1. Penetrační pryskyřice - jako je naše Veropal PEN 10 - porézní povrch rychle a spolehlivě uzavře a používá se zejména pro penetraci řídkých dřev, zpráchnivělých částí dřeva a kůry. 
  2. Na penetraci se velmi často používá přímo i pryskyřice, s kterou se odlévá. Výhodou je, že se penetrace dostane hlouběji do dřeva a tím zvýší pevnost spoje. Nevýhodou je, že tyto pryskyřice vytvrzují pomaleji a je třeba čekat např. 1-2 dny na to, než budete moci pokračovat v práci.
  3. Ještě hlouběji se dostane stabilizační pryskyřice Veropal WSB E-LV, která se používá zejména pro již zmíněné velmi degradované dřevo, kůru, vyhnilé části a tak dále.

5_brus

Práce se dřevem, broušení a jeho úprava

Po vytvrdnutí výrobku a vyndání z formy je třeba epoxid i se dřevem přebrousit, protože i kdybyste neměli v plánu nijak zvlášť měnit tvar svého výrobku, epoxid se často ve formě přelije i částečně tam, kde ho nechcete.

Problematice, jak brousit a leštit epoxidovou pryskyřici a dřevo jsme už věnovali celý článek, takže se do něj neváhejte ponořit, pokud toužíte po dokonale hladkém povrchu. 

Většinu z vás pak bude ve spojitosti práce se dřevem zajímat, jak na výrobu stolu z epoxidové pryskyřice krok za krokem.

6_penetrace

Stabilizace dřeva

Samostatnou kapitolou je stabilizace dřeva, která mnohé zajímá. Jedná se vlastně o proces, kdy se ze dřeva pomocí vakua odsává veškerý vzduch a na místo vzduchu se do dřeva dostává pryskyřice. Dřevo prosycené pryskyřicí se po jejím úplném vytvrzení stabilizuje, zvýší svou hmotnost, je velmi odolné, tvrdé a nenasákavé (nezávisle na stavu, ve kterém bylo před stabilizací). Takto se stabilizují ve velké většině malé kusy dřeva, které se vejdou do vakuové komory. Využívá se zejména pro střenky nožů, příborů, pažeb zbraní, kulečníkových tág, šperků, netradičních a luxusních per a jiných výrobků. 

Degradované části fošen nebo větší kusy, které se nevejdou do vakuové komory, se pak stabilizují opakovaným natíráním čí zaléváním stabilizační epoxidovou pryskyřicí Veropal WSB E-LV, která je velmi nízkoviskozní a tudíž velmi jednoduše a hluboko proniká do struktury dřeva.

7_povrch

Povrchové úpravy a ošetření epoxidových výrobků ze dřeva

Jakmile je vybroušeno, přecházíme do finální fáze - ošetření výrobku, aby vám dlouho vydržel, pěkně se leskl a náležitě vypadal. Přece jen jste na něm strávili jistě spoustu času, tak ať se jím taky můžete (vy nebo kdokoliv jiný) nějakou tu chvíli kochat.

Při závěrečné povrchové úpravě opět zvažte, pro jaké účely je váš projekt stvořen - potřebujete, aby byl odolný proti poškrábání, bude přicházet do kontaktu s jídlem nebo stát na místě, kde celý den svítí slunce? Pokud vás zajímá, jak svůj epoxidový výrobek udržet co nejdéle v top stavu, podívejte se na článek Jak pečovat o epoxidový stůl

Těch možností je tady samozřejmě více, proto se s námi nebojte u výběru poradit, ale vždy volte kvalitní produkty a určitě se můžete podívat i na článek Jak ochránit dřevo při zachování jeho původního vzhledu.
 

Jsme online na Facebooku i Instagramu a vůbec nejvíc se toho dozvíte na některém z našich workshopů. Přejeme hodně štěstí s tvořením!