VAKUOVÉ SOUPRAVY - NEJÚČINNĚJŠÍ BOJ S BUBLINKAMI V EPOXIDU

Bublinky jsou při práci s epoxidovou pryskyřicí velké téma. Většinou je snaha je co nejvíce anebo úplně vyeliminovat a jen v malé menšině výrobků jsou žádoucí (některé šperky, epoxidové lampy atd). Možností eliminace bublinek je několik, ale nejlepší, nejrychlejší, nejspolehlivější a absolutně „blbovzdorná“ je možnost použití vakuové soupravy zahrnující komoru a vývěvu. Pomocníky, které najdete i na našem e-shopu, Vám v tomto článku rádi představíme. 

Doporučené čtení z naší Akademie: Odlévání epoxidové pryskyřice krok za krokem

Možnosti vakuových souprav dle účelu

V portfoliu nabízíme jak celé sety vakuových komor i s vývěvami, tak jen vakuové komory samostatně a i vývěvy samostatně. Kromě objemu (velikosti vakuové komory) je třeba si při výběru hned na začátku říci, pro jaký účel bude vakuová komora používána – jestli:

  1. Jen na odbublinkovávání zamíchaných směsí (epoxid, polyuretan, silikon apod.) 
  2. Odbublinkovávání směsí a pro stabilizaci porézních materiálů.

Tyto varianty jsou cenově příznivější, vývěvy mají i nižší výkon, který stačí k tomu, aby se z míchaných směsí odstranil vzduch. Tyto varianty s polykarbonátovým víkem se nesmí používat pro stabilizaci porézních materiálů, zejména ne akrylátovými pryskyřicemi, neboť výpary z akrylátových pryskyřicí mohou naleptávat polykarbonát, tím snižovat jeho pevnost a v určitý moment by mohla hrozit imploze (opak exploze, tedy nebezpečný jev, při kterém se těleso nebo hmota zbortí do vlastního objemu nebo je jeho strukturální integrita porušena vyšším tlakem prostředí). Objemové varianty jsou 4,8L, dále 12L a 20L v kombinaci s vývěvami VP125 (71L/min, 2,5CFM) a VP160 (170L/min, 6 CFM).

Zároveň je sklo celistvé a veškeré ventily a měřidla jsou vyvedené mimo víko. Tyto komory jsou účelově vhodné jak pro odbublinkování směsí, tak i pro proces stabilizace dřeva, kostí, paroží či jiných porézních materiálů. Tyto varianty mají dvoustupňové, tedy i výkonnější vývěvy (udělají větší vakuum) právě pro maximalizaci odvodu vzduchu i z mikroporů stabilizovaných materiálů. Objemové varianty jsou 4,8L, dále 12L a 20L v kombinaci s vývěvami VP225 (71L/min, 2,5CFM) a VP260 (170L/min, 6 CFM).

Jednoduchá práce a ovládání

Práce s nimi je jednoduchá. Jednoduše zamíchanou směs, ve které je díky míchání zamíchaný vzduch, vložíme i s kelímkem nebo nádobou přímo do vakuové komory, zavřeme, nastavíme správně odsávací ventily, pustíme vývěvu a přitlačíme bezpečnostní víko k nádobě tak, aby se k ní přisálo a na ukazateli vakua se začalo ukazovat vakuum. Díky zvyšujícímu se vakuu se bude v odplyňované kapalině začne tvořit pěna tím, jak bude vzduch ze systému pomocí vakua vytahován pryč. Je třeba hlídat hladinu pěny, aby nám nevytekla z kelímku v nádobě ven. Když by k tomu mělo dojít, upustí se trochu vakuum pomocí ovládacího ventilu, hladina pěny klesne a zase pustíme vakuum. V poměrně krátkém čase v řadu minut pěna začne klesat až do bodu, kdy na hladině zůstane jen pár bublin. Pak vakuum zastavíme a začneme ho pomalu upouštět a vyrovnávat tlaky. Povyrovnání tlaků sundáme víko a vyjmeme kelímky či nádoby s odplyněnou směsí, která je připravená ihned k dalšímu zpracování.

Vakuové sety zahrnující vakuovou komoru a vývěvu jsou velmi užitečnými pomocníky, kteří zásadním způsobem šetří čas a efektivně odplyňují kapaliny. Během velmi krátké doby s jejich pomocí získáváte epoxid, polyuretan, silikon nebo jakoukoliv hmotu zcela bez bublinek vhodnou k jakémukoliv dalšímu zpracování. Lidé, kteří s takovými hmotami pracují nebo plánují pracovat, používáním vakuových setů maximálně zefektivní svou práci s naprosto čistými odlitky bez bublinek.

Zajímá vás téma odlévání pryskyřice bez bublinek nebo chcete prozkoumat i další pomůcky a potřeby, které můžete potřebovat? Nenechte se pobízet a přečtěte si další skvělé příspěvky v naší Akademii.