ODLÉVÁNÍ A PRÁCE S EPOXIDOVOU PRYSKYŘICÍ

Lití epoxidové pryskyřice je novou zábavou mnoha kutilů, řemeslníků a umělců. Není to tak, že by využití pryskyřice v těchto sférách bylo úplnou novinkou, ale v posledních několika letech se protlačilo mezi širší veřejnost a stáhlo k sobě pozornost a nadšení. Odhalte s námi kouzlo epoxidové pryskyřice, na blogu Epoxio se o ní dozvíte první poslední! 

Co je epoxidová pryskyřice?

Epoxidová pryskyřice je specifická dvousložková kapalina, která vzniká spojením resinu s tvrdidlem. Po jejich smíchání začne kapalina polymerovat, tedy tvrdnout a vytváří odolný a stálý odlitek, který svým vzhledem může připomínat plast. 

Existují různé druhy epoxidové pryskyřice, kdy každý má trochu odlišné vlastnosti a využívá se pro jiné účely, efekty a výrobky. Na internetu vás nejčastěji ohromí obrázky a videa, kde s pomocí epoxidu umělci a řemeslníci vyrábí designový nábytek jako stoly, stolky, ale i hodiny, servírovací prkénka, podtácky, misky, okrasné lampičky, šperky, klíčenky, těžítka, obrazy, umělé geody a mnoho jiných esteticky zajímavých výrobků.

Tento článek vám shrne hlavní tematické okruhy, se kterými se jistojistě setkáte, pokud plánujete i vy sami tvořit díla s epoxidovou pryskyřicí a v naší Akademii se o nich můžete dočíst víc.

Pojďme si je představit! 

3_odlevani krok za krokem

1. Odlévání epoxidové pryskyřice krok za krokem

Odlévání epoxidové pryskyřice je velká zábava a na výsledné výrobky se dívá jedna radost. Je ale třeba myslet na to, že pracujete s chemikáliemi. Epoxid je velmi odolný, stabilní a může dokonce přijít do kontaktu s jídlem a potravinami, ale teprve ve chvíli, kdy je dokonale vytvrzený a náležitě opracovaný a ošetřený. Bezpečná práce s epoxidovou pryskyřicí je tedy ta jediná správná práce s epoxidem. Vaše zdraví a zdraví lidí ve vašem okolí by mělo být při práci s epoxidem vždy prioritou. Abyste předešli zdravotním rizikům, vždy se důsledně řiďte našimi pokyny, jak s epoxidem správně pracovat. Příčin špatně vytvrzené nebo nevytvrzené pryskyřice může být totiž celá řada, proto se ve svých začátcích neváhejte poradit se zkušenějšími kolegy v oboru a přečtěte si našich 30 rad začátečníkům s epoxidovou pryskyřicí

Ti o něco pokročilejší z vás ocení Praktické tipy pro lití epoxidové pryskyřice a návod, Jak odlévat pryskyřici bez bublinek. Věřte nám, že právě bublinky budou u prvních výrobků vašimi největšími nepřáteli. Vůbec nejúčinnějšími pomocníky v boji proti bublinkám jsou vakuové soupravy

A samozřejmě všem, kteří chtějí mít při práci více v jistoty a rychle prohloubit své znalosti v oblasti lití epoxidu doporučujeme přihlásit se na některý z našich workshopů a kurzů lití epoxidové pryskyřice.

Může se vám líbit: 

jak si vybrat epoxid

2. Jak vybírat epoxidovou pryskyřici

Když už máte představu, jak takové lití epoxidové pryskyřice probíhá a hlavou se vám míhá přinejmenším desítka nápadů co s ní vytvořit, narazíte na problém, že vlastně nevíte, který konkrétní produkt si pro svůj projekt vybrat.

Proto jsme vytvořili Zjednodušenou orientaci v čirých epoxidových pryskyřicích Veropal a také Porovnání pryskyřic, které vám dá dobrý náhled na to, co kdy vzít do rukou. Nebo spíš rukavic.

Dle svého uměleckého záměru totiž budete chtít zvolit vhodný produkt. LICÍ PRYSKYŘICE se používají u river stolů nebo prkének, SPECIÁLNÍ PRYSKYŘICE zase u obrazů a umělých geod, PRYSKYŘICE NA STABILIZACI DŘEVA, LAMINAČNÍ PRYSKYŘICE a PRYSKYŘICE NA PODLAHY využijí spíše řemeslníci či kutilové. 

Výběr konkrétního produktu je tedy vždy závislý na účelu, pro který pryskyřici sháníte. 

Pokud patříte mezi nadšence epoxy artu, bude se vám líbit Rozhovor s Jiřím Kubínem o epoxidech pro epoart.

 techniky práce s epoxidem

3. Techniky, návody a postupy při práci s epoxidovou pryskyřicí

O samotném lití epoxidu se toho dá říct tolik, že si zasloužilo vlastní velké téma (číslo 1), ale u práce s epoxidovou pryskyřicí je stále spousta konkrétních návodů a postupů, které se vám budou hodit. Jedním z těch nejdůležitějších je vědět, Jak vypočítat spotřebu epoxidu pro svůj projekt a s tím související praktická kalkulačka pro výpočet hmotnosti a poměru epoxidové pryskyřice.

Nikdy nezapomínejte na to, že stěžejní je mít epoxidovou pryskyřici náležitě promíchanou, složky v ní perfektně odměřené a že netrpělivost při čekání na úplné vytvrdnutí odlitku vás může stát spoustu času i peněz, pokud chcete výrobek z formy vyndat předčasně.

Dřív nebo později si asi položíte otázku Jak vyrobit formu na lití epoxidové pryskyřice a jak po dokončení odlitku Brousit a leštit epoxidovou pryskyřici

Ti pokročilejší z vás, který už mají své první epoxidové pokusy za sebou, budou chtít možná vědět, Jak pracovat s epoxidem za horkého počasí a také Jak zvýšit UV odolnost epoxidového výrobku, protože když už se pouštíte do větších a nákladnějších projektů, chcete udělat maximum proto, aby se vám při práci nejen dařilo, ale aby i výsledek stál za to a vydržel dlouho krásný. 

Dále vás z tématu technik, návodů a postupů může zajímat:

dřevo a epoxid

4. Dřevo pro tvorbu z epoxidové pryskyřice

Samozřejmě, že můžete vytvářet výrobky pouze z epoxidu, ale velmi často se setkáte s harmonickým Spojením dřeva s epoxidovou pryskyřicí. Například taková Výroba stolu z epoxidové pryskyřice krok za krokem je snem kdejakého kutila a samozřejmě příjemným bonusem je i to, jak se takový výrobek vyjímá v interiéru.

U VÝBĚRU DŘEVA PRO VÁŠ PROJEKT je v začátcích nejlepší vsadit na jistotu a pořídit si fošny, prkna, koláče, sety pro epoxy stoly, polotovary pro hodiny nebo hranoly pro šperky správně vysušené s vlhkostí 8-10 %, srovnané a broušené zrnitostí 80. Takové dřevo je připraveno už jen na vložení do formy. 

Jakoby práce s epoxidem sama o sobě nebyla dostatečnou výzvou, tak i dřevo vás dokáže čas od času zaskočit. Hodit se vám proto bude článek Jak jednoduše srovnat prohnuté či pokroucené dřevo, jak je to s PENETRACÍ NA DŘEVO a jak ve finále nejlépe Ochránit dřevo při zachování jeho původního vzhledu

Ale jen klid, nemusíte - a nejspíš byste ani neměli - nutně začínat svoji epoxidovou cestu hned masivním stolem. Raději si nejdříve zkuste spojit dřevo a epoxidovou pryskyřici v rámci nějakého menšího projektu. Ono i takové jedno kuchyňské prkénko vám dá na první dobrou celkem zabrat. V tomto případě si ještě nastudujte článek o styku dřeva s potravinami

Dále vás může na téma dřevo pro tvorbu z epoxidové pryskyřice zajímat:

pomucky pro odlevani

5. Pomůcky a potřeby pro práci s epoxidovou pryskyřicí

Nováčky v lití vždy zajímá, co vše je vlastně potřeba pro práci s epoxidovou pryskyřicí. My je v první řadě odkazujeme na náš Epoxy balíček pro začátečníky naplněný tím stěžejním, bez čeho se neobejdou. Jakmile si tenhle základ trochu „osahají”, mohou se posunout dál. Ve výbavě pak kromě základních OCHRANNÝCH POMŮCEK PRO LITÍ EPOXIDOVÉ PRYSKYŘICE (nitrilové rukavice, ochranné brýle a respirátor zejména pro broušení atp.) určitě uvítáte nezbytné DOPLŇKY PRO ODLÉVÁNÍ jako jsou špachtle, kádinky nebo třeba pásky a zajímat vás bude i naše sekce praktického NÁŘADÍ. 

SEPARÁTORY A FORMY jsou do jisté míry volitelnou a subjektivní záležitostí každého, protože zde velmi záleží, co plánujete z epoxidu vytvářet a jestli si zvládnete udělat formu svépomoci.

Každý se ale dříve či později dopracuje k používání vhodného BRUSIVA NA DŘEVO A EPOXID. Je to totiž právě dokonalé vybroušení, které dokáže pozvednout vaše epoxidové dílo na novou úroveň. S tím souvisí přípravky na POVRCHOVÉ ÚPRAVY (oleje, vosky, laky...), které pomohou zafixovat váš výtvor a udržet jej dlouho v bezchybném stavu. 

No, a pokud by se vašemu dílu přece jen něco stalo, máme pro vás připravenou i kategorii LEPIDLA A OPRAVA EPOXIDU.

Dále vás může zajímat:

barviva a pigmenty

6. Pigmenty a barviva pro tvoření z epoxidové pryskyřice

A na závěr už zbývá jedno z těch nejpříjemnějších témat. JAK VYBÍRAT PIGMENTY A BARVIVA PRO EPOXID je otázka spíše vkusu a záměru, vždy je to ale zábava. Zatímco inkousty epoxidovou pryskyřici obarví, ale zanechají ji částečně průhlednou, pigmenty epoxidu propůjčí magický nepropustný efekt. Pro náročnější projekty máme připravena i BARVIVA PRO STABILIZACI DŘEVA, která dřevo sytě probarví skrz celý průřez a hodí se zejména například pro rukojeti nožů, topora seker a obdobné výrobky.

 

Epoxio nevzniklo jen pro to, abychom vám mohli prodávat pryskyřici a další pomůcky pro epoxidové lití. My sami jsme nadšenci do práce s epoxidem, všechny produkty společně s vámi testujeme, tvoříme s nimi a baví nás být součástí pestré komunity umělců a kutilů, kteří se nebojí experimentovat se svou představivostí a jít do epoxidového lití naplno. 

Na workshopech poznáte, že je nám tedy kromě osobního přístupu vlastní i sdílení osobních zkušeností a tipů z praxe, což se zrcadlí i v našich článcích a příspěvcích na sociálních sítích. Jsme tu tedy s vámi a pro vás, takže se na nás neváhejte obrátit, kdykoliv byste potřebovali ohledně lití epoxidové pryskyřice poradit.