JAK SPRÁVNĚ APLIKOVAT OLEJ RUBIO MONOCOAT OIL 2C PLUS

Předměty používané k aplikaci Oil Plus 2C 

Příprava povrchu

 1. Obruste povrch. Správné broušení je klíčové pro profesionální výsledek. Povrch musí být rovnoměrně obroušen, zejména, aplikuje-li se barvený olej. Doporučujeme finální brusný papír s hrubostí 120. POZOR!!!: Broušení na vyšší hrubost zavírá dřevěnou strukturu a snižuje ochranu poskytovanou Oil Plus 2C.
 2. Vysajte povrch.
 3. Očistěte povrch pomocí čističe surového dřeva Rubio Monocoat Cleaner, který skvěle otevírá čistí a otevírá póry ve dřevě. Technologie Oil Plus 2C umožňuje molekulární spojení s dřevěnými vlákny do 3-5 minut. Pokud je přítomen prach, olej se spojí s prachem místo s dřevěnými vlákny, vytvoří na povrchu mikroskopickou pastu, a ta zabrání správné ochranné funkci oleje. 
 4. Nechte schnout (přibližně 15-60 minut).
Aplikace
 1. Důkladně protřepejte nebo promíchejte plechovku Rubio Oil Plus 2C složka A, aby se v něm neusadila pigmentace.
 2. Nalijte požadované množství Rubio Oil Plus 2C složky A do míchací nádoby.
 3. Přidejte složku B v poměru 3:1 (A:B).
 4. Důkladně promíchejte. 
 5. Pokud používáte více plechovek, smíchejte všechny plechovky dohromady. Mějte na paměti, že jakmile je smícháno, máte 4-6 hodin na použití produktu.
 6. Aplikujte Rubio Oil Plus 2C na povrch pomocí aplikační sady. Pracujte ve sekcích, které vám umožní aplikovat olej a odstranit přebytek do 15 minut. 
 7. Nechte pracovat 3-5 minut od začátku aplikace na dřevo, aby se olej molekulárně spojil s dřevem.
 8. Použijte bílý stírací pad nebo alespoň čistý froté hadr a odstraňte přebytečný olej do 10-15 minut. Pokud je potřeba, odstraňte přebytečný olej z v-drážek, sklonů a otvorů ručně. 
 9. Proveďte finální setření čistým froté hadrem a zajistěte, aby byl veškerý přebytek důkladně odstraněn. Tip: Po 3-5 minutách nemůžete odstranit příliš mnoho oleje, ale můžete odstranit příliš málo!
 10. Pokud je to nutné, pokračujte v práci ve sekcích, které můžete dokončit a odstranit přebytek do 10-15 minut. 
Čištění nástrojů
 • Nástroje lze čistit pomocí Rubio Monocoat čističe dřeva.
 • Odpadávající hadříky a materiály nasáklé olejem likvidujte v souladu s místními předpisy. 
 • Varování: Hadříky nasáklé oleji (jakýmikoliv) jsou hořlavé a vyžadují správnou likvidaci.

Pro více informací o tom, jak nakládat s olejem nasáklými hadry si přečtěte článek Samovznícení a bezpečnostní pravidla při práci s oleji.

Doby vytvrzení oleje
 • Za příznivých podmínek aplikace a vysychání může být nábytek lehce používán nebo manipulován po přibližně 24-36 hodinách.
 • Po 48 hodinách je olej na ošetřeném nábytku zhruba z 80 % vytvrdlý.
 • Plné zrání probíhá přibližně 5 dní.

Rady, tipy, poznámky

 • Nepřipevňujte žádnou pásku (např. maskovací) přímo na povrch ošetřený Rubio Monocoat.
 • Nepoužívejte více oleje než kterou můžete zvládnout do 15 minut. Pokud se olej během odstraňování stane již příliš lepkavým, pracujte s menšími a snadněji zvládnutelnými sekcemi.
 • Po dobu úplného zrání (5 dní) nečistěte povrch ošetřeného nábytku žádnými kapalinami nebo vodou. Nábytek čistěte pouze vysavačem nebo suchým hadrem na prach.
 • Po úplném zrání dodržujte doporučené pokyny pro péči o dřevěný povrch.
 • Nepoužívejte žádné čisticí prostředky kromě Rubio Surface Care Spray nebo Rubio Refresh Eco spray
 • Dekorace, polštáře, podušky atd., které chcete případně umístit na olejovaný povrch, pokládejte až po úplném zrání (5 dní).

Zaujal vás tento článek a chcete se o úpravách dřeva nebo o odlévání pryskyřice dozvědět více? V Akademii najdete mnoho užitečných tipů a rad.

Mohla by vás zajímat například tato témata: