JAK OCHRÁNIT DŘEVO PŘI ZACHOVÁNÍ JEHO PŮVODNÍHO VZHLEDU

Chcete šetrně ošetřit dřevo olejem či bezbarvým lakem, ale bojíte se, že dřevo změní barvu? Není to nic výjimečného. Zejména i dubového dřeva dochází k tmavnutí a zežloutnutí, u populárních drásaných povrchů nebo u tmavých dřevin, jako je například americký ořech, se pak často stává, že po nanesení nátěru dřevo nenávratně ztmavne. Jak tomu předejít?

Invisible1_1200x

Co způsobuje změnu barvy dřeva?

Na vině je u šednutí nebo žloutnutí dřeva látka zvaná lignin. Je to po celulóze druhá nejčastější organická sloučenina na Zemi a dřevo je ligninem tvořeno z 25 - 35 % (záleží na konkrétním typu dřeviny). Obecně lze říct, že listnaté stromy mají ligninu více než jehličnaté. Z toho důvodu je u nich proces fotodegradace rychlejší a výraznější.

Lignin dodává dřevu pevnost v tlaku, protože zajišťuje spojování mezibuněčných vláken a zpevnění celulózových molekul v rámci buněčných stěn. Velmi dobře absorbuje UV záření, což u dřeva způsobuje fotodegradaci. Při dlouhodobém vystavení dřeva přímému slunečnímu svitu dochází nejen ke změnám barvy, ale i struktury. Povrch zhrubne a zdrsní. 

Této degradaci lze účinně zabránit použitím kvalitního nátěru s obsahem světlých pigmentů, které dokáží nažloutlý nádech potlačit.

Jak zabránit tmavnutí a žloutnutí dřeva?

Řešením problému s tmavnutím dřeva i po bezbarvém nátěru je jednoznačně ochranný nátěr Rubio Invisible Protector. Tento produkt dřevu poskytuje perfektní ochranu proti poškrábání a vlhkosti při zachování původní barvy a přirozenosti dřeva. Žádné žluté tóny, žádné ztmavnutí, jen dlouhotrvající a účinná ochrana!

Oproti lakům na dřevo vytváří Rubio Invisible Protector na povrchu dřeva pouze tenkou ochrannou vrstvu a výsledný produkt má zachovanou nádhernou přírodní kresbu. Při případném poškození lze povrch ošetřený Invisible Protectorem snadno opravit a není poznat rozdíl mezi starým a novým nátěrem. U tradičních laků, které na povrchu vytvoří nepropustnou sklovitou vrstvu, by bylo nutné celou plochu obrousit a znovu nalakovat.

Na co se Rubio Invisible Protector používá?

Rubio Invisible Protector je určený pro interiéry. Jako účinná povrchová úprava dřeva se používá hlavně na dřevěné podlahy, schody, jídelní stoly, barové stoly, kuchyňské pracovní desky, koupelnový nábytek apod. Je vhodný i pro ošetření dětských hraček či dřevěných ploch, které přicházejí do styku s potravinami. 

Pro ošetření dřeva ve venkovním prostředí doporučujeme Rubio Monocoat Hybrid Wood Protector olej.

rubio baleni

Jak se Rubio Invisible Protector používá?

Aplikace ochranného laku Rubio Invisible Protector je velmi jednoduchá. Ideálně se tento transparentní ochranný lak nanáší štětcem nebo molitanovým válečkem na přebroušený povrch (zrnitost 120) ve třech vrstvách:

 • První vrstva - schne 3 - 4 hodiny.
 • Druhá vrstva se nechá zaschnout 16-24 hodin, lehce se přebrousí brusivem o zrnitosti 220 a povrch se očistí od prachu. 
 • Třetí vrstva schne opět 24 hodin.

Před aplikací byste měli zajistit, aby povrch dřeva na sobě neměl hluboké škrábance, ve kterých by se mohl držet prach. Ten po broušení raději z povrchu odsajte a v rychlosti rovnost povrchu překontrolujte. 

S nanesením nátěru moc neotálejte, protože dřevo oxidací může začít měnit barvu na povrchu. 

rozdil

Co byste měli vědět o nátěru Rubio Invisible Protector

Rubio Invisible Protector je ekologický produkt splňující přísné zdravotní normy pro použití v interiérech. Má velmi mírný zápach a je nehořlavý.

V jeho složení najdete rostlinné pryskyřice a vodu, ale zato v něm rozhodně nejsou žádné povrchově aktivní alkylfenolethoxyláty, ani rozpouštědla NMP. 

Nátěr účinně chrání proti UV záření a díky tomu dřevo ani nátěrová vrstva nežloutnou, ani po vystavení přímému slunečnímu záření.

Rubio Invisible Protector je transparentní a ani po zaschnutí nijak nemění svůj vzhled a dřevo si zachová svůj přírodní charakter. Je navíc účinně chráněné proti oděru a poškrábání. To oceňují nejen profesionálové v oblasti podlahářství nebo dřevovýroby, ale i kutilové a zákazníci v hobby sektoru. 

Rubio_Monocoat

Uživatelé si chválí konzistenci při nanášení, kvalitní ochranu, i to, že nátěr vydrží dlouhé roky bez nutnosti renovace. I na namáhaných površích, jakými jsou například nášlapné plochy schodišť, je stále nátěr dlouho ve skvělé kondici. Stačí jedno natření prémiovým nátěrem, který vydrží roky, a nemusíte pracně každý rok obnovovat ochrannou vrstvu. V celkovém součtu je tedy nákup Rubio Invisible Protector i velmi výhodnou investicí.

Produkt je jednosložkový a práce s ním je opravdu snadná a nevyžaduje žádné další ředění či přimíchávání jiných příměsí. Prostě jen otevřete kanystr, dostatečně a rovnoměrně namočíte váleček a můžete natírat.

Tipy pro efektivní používání nátěru Rubio Invisible Protector

 • Pro práci s nátěrem Rubio Invisible Protector je ideální pokojová teplota (18 - 25 °C) se vzdušnou vlhkostí maximálně 70 %. Počítejte se spotřebou cca 4,5m2/l ve třech vrstvách, tedy přibližně 75 g/m2 na jednu vrstvu nátěru.
 • U měkkých dřevin jako například borovice, smrk, modřín, lípa nebo bříza či vrba nebo při vyšší teplotě v dílně můžete to první vrstvy nátěru přidat 10 % vody. Nátěr se tak snadno vsákne i do hlubších vrstev dřeva.
 • U dřev s vyšším obsahem pryskyřice jako jsou borovice nebo modřín je vhodné jejich povrch před nátěrem otřít ředidlem. Ačkoliv je nátěr Rubio Invisible Protector transparentní, doporučujeme před nátěrem celé plochy vyzkoušet aplikaci na malém vzorku. 
 • U natírání dřevěných podlah se ujistěte, že není zapnuté podlahové vytápění a při nátěru postupujte systematicky v pruzích o šířce 0,5 metru stylem „ode zdi, ke zdi”. Nátěr nemá tendenci vytvářet viditelné „koucoury” a přesahy, ale touto manipulací k tomu ani nevytvoříte podmínky a výsledná povrchová úprava bude rovnoměrná a celistvá po celé ploše
 • Pokud budete nátěr přelévat z kanystru do jiné nádoby, nechte jej vždy chvilku odstát, ať mohou odejít vzduchové bublinky. Nezapomeňte pak před nanášením nátěr šetrně promíchat, aby se u dna nedržely usazeniny.
 • Ochranný nátěr Rubio Invisible Protector je možné nanést na podkladový lak Pre-Aging, aniž by došlo ke změně jeho barvy.
 • Rubio Invisible Protector splňuje normu o obsahu těkavých organických látek (VOC 2010).
 • Podle doporučení výrobce, není vhodné kombinovat Rubio Invisible Protector s těmito podkladovými nátěry: RMC Tannin Primer, RMC WoodPrep, RMC Smoke, RMC Fumed a RMC Precolor Easy.

VIDEO

 

Nejste si jistí, jak vybrat správné dřevo pro svůj projekt nebo byste rádi získali více informací o odlévání a práci s epoxidovou pryskyřicí

Více článků pro kutily i profesionály najděte v naší Akademii. Pokud by zde nějaké téma, které vás zajímá, chybělo nebo by vás k ochrannému nátěru Rubio Invisible Protector ještě cokoliv zajímalo, neváhejte se na nás obrátit na e-mailové adrese epoxio@synpo.cz

Aktualizováno 3. března 2024