JAK STABILIZOVAT MECH A VYTVOŘIT MECHOVÝ OBRAZ

Co je to stabilizovaný mech?

Stabilizovaný mech je konzervovaný neboli mumifikovaný mech. Je to 100% naturální a biologicky odbouratelný mech upravený procesem stabilizace. Tímto způsobem dojde k nahrazení přírodní mízy stabilizačním glycerinovým roztokem. Díky tomu si mech zachovává svůj přirozený vzhled a měkkost na dlouhou dobu. Do interiéru je nutné používat pouze stabilizovaný mech. Živému mechu bychom nikdy v místnosti nemohli poskytnout ideální podmínky, které by mu vyhovovaly, a proto se hodí spíše na živé stěny ven.

JAK STABILIZOVAT MECH A VYTVOŘIT Z NĚJ OBRAZ
JAK STABILIZOVAT MECH A VYTVOŘIT Z NĚJ OBRAZ

Jak stabilizovat mech?

Pokud si stabilizaci mechu chcete vyzkoušet, projděte se lesem a nasbírejte si kopečkové mechy (bělomech sivý), ploché mechy, či lišejníky (dutohlávka sobí, nebo terčovka bublinatá). Seberte si i drobné větvičky nebo šišky či sušenou kůru. Sbírejte opatrně a vždy šetrně k přírodě. Mech by se měl sbírat ve svém vegetačním období. Vybírají se pouze zelené mechy, v lese tedy nechte mechy, které žloutnou. Samotná stabilizace mechu začíná přípravou stabilizačního roztoku v poměru 1 dílu glycerinu a 2 dílů vody, která by měla mít okolo 50-60 stupňů. Mech poté ponoříme do tohoto roztoku tak, aby byly ponořené všechny kořeny. Takto ponořené mechy přesuňte na světlé místo a nechte 7-15 dní. Mech někdy dokáže ztratit svojí sytě zelenou barvu, avšak vrátit mu barvu můžeme díky zelenému barvivu, které používáme na vajíčka, nebo lze sáhnout také po potravinářském barvivu.

Jak dlouho vydrží stabilizovaný mech?

Stabilizované zelené mechové stěny jsou velice dekorativní a mají vynikající akustické vlastnosti. Nepotřebují světlo ani žádnou závlahu. Vydrží po mnoho let bez zvláštní péče (cca 15 let).

JAK STABILIZOVAT MECH A VYTVOŘIT Z NĚJ OBRAZ
JAK STABILIZOVAT MECH A VYTVOŘIT Z NĚJ OBRAZ

Jak vyrobit obrazu ze stabilizovaného mechu?

V první řadě pevně upevněte překližku k rámu, díky které vznikne zadní strana obrazu. Poté si nanečisto, bez lepení seskládejte mechy na obraz tak, jak chcete. Vyzkoušejte různé varianty a nezapomeňte si je zdokumentovat, abyste si poté mohli vybrat tu správnou variantu. Jakmile budete s dílem spokojeni, nalepte mech k obrazu. U menších obrazů k lepení bohatě postačí tavná pistole. Pokud se však pouštíte do velkých rozměrů, je třeba se poohlédnout po kvalitnějším lepidle, které je určeno přímo pro stabilizované mechy.

Údržba obrazu ze stabilizovaného mechu

Nakonec obraz uchovávejte v místnostech, ve kterých se pohybuje teplota mezi 5-30 °C a vlhkost vzduchu okolo 60 %. Na obraz by nemělo svítit přímé slunce a zároveň by neměl přijít do kontaktu s vodou. Usazený prach na obraze smyjte pomocí vlhkého hadříku, nebo prach vyfoukejte fénem z větší vzdálenosti a na nejnižší teplotou. Jedině tak prodloužíte životnost tohoto přírodního díla.

Zajímá vás téma odlévání a práce s epoxidovou pryskyřicí nebo chcete prozkoumat základní techniky a návody? Nenechte se pobízet a přečtěte si další skvělé příspěvky v naší AkademiiMohlo by vás také zajímat: