JAK NEJLÉPE MÍCHAT OLEJ RUBIO MONOCOAT 2C OIL S AKCELERÁTOREM

Rubio Monocoat Oil Plus 2C (2C znamená dvoukomponentní systém) je dvousložkový olej na velmi odolnou povrchovou úpravu dřeva. První složku označenou A tvoří samotný olej, druhou, objemově menší složku B, tvoří akcelerátor urychlující vytvrzování oleje ve dřevě. Obě složky je nutno smíchat a řekněme si několik praktických rad a tipů, jak míchat Rubio Monocoat 2C Oil s akcelerátorem co nejjednodušeji.

Míchací poměr tohoto oleje s akcelerátorem je stanoven na 3:1 objemově (3 díly oleje A + 1 díl akcelerátoru B), to znamená, že se nemusí vážit, ale odměřuje se objem. Na rozdíl od epoxidů, kde se vyžaduje co nejpřesnější dodržení stanoveného váhového poměru, u oleje Rubio Monocoat 2C Oil až zas tak nevadí, když poměr objemově přesně netrefíte. Olej se do dřeva zapracuje i vytvrdne podobně i v nepřesném poměru, jen vytvrzení vezme o něco delší čas než když je poměr přesný.

Pokud se plánuje zpracovat celé balení oleje Rubio Monocoat 2C Oil s akcelerátorem, pak se v nějaké objemově odpovídající nádobě smíchá obsah plechovky s olejem (A) s obsahem plechovky komponentu B. Po dobrém zamíchání s takto připravenou směsí můžeme pracovat 4-6 hodin (po té již olej začne zvyšovat svou viskozitu a tuhnout). Je to dostatečně dlouhá doba na to, aby se požadovaná dřevěná plocha směsí ošetřila.

V případě potřeby, např. polovičního množství, můžete bez měření a vážení do připravené nádobky odlít zhruba polovinu plechovky oleje a stejně tak polovinu menší plechovky s akcelerátorem.

V případech, kdy je nutné namíchat třeba množství jen na několik málo metrů čtverečních, se používají míchací kelímky lakýrníků s vyznačenými ryskami různých míchacích poměrů pro dvousložkové systémy. Tyto kelímky nabízíme ve velikostech 400ml, 650ml, 900ml, 1300ml, 2240ml a 5000ml. Jsou to šikovní pomocníci nejen pro odměření správného množství akcelerátoru, ale i k použití samotné nádobky na odlití potřebného množství oleje. V našem případě použijeme již zmíněný poměr 3:1 a k rysce A nalijete olej (komponent A) a k příslušné rysce B dolijete akcelerátor (komponent B) - zamícháte a můžete pracovat.

U velmi malých potřeb množství oleje (např. jen na hodiny nebo servírovací prkénko) můžeme použít plastovou lžičku a do malé nádoby vložíme 3 lžičky složky A a k ní přidáme 1 lžičku složky B a zamícháme.

Zajímá vás téma odlévání a práce s epoxidovou pryskyřicí nebo chcete prozkoumat i další pomůcky a potřeby? Nenechte se pobízet a přečtěte si další skvělé příspěvky v naší Akademii.

Mohla by vás zajímat například tato témata: