Co to je epoxidová pryskyřice?
Epoxidová pryskyřice, zkráceně epoxid, je někdy nazývána jako tekuté dřevo, tekuté sklo či tekutý plast.
Reálně se nejedná ani o jednu z možností, ale různými vlastnostmi se epoxidová pryskyřice těmto materiálům podobá - dřevo, protože z něj pryskyřice (částečně) vzniká a také ji můžete brousit a lakovat; sklo, protože může být plně čirá a plast - po probarvení neprůhledným pigmentem tak může vypadat.
Jedná se však pryskyřici, ta je získávána ze dřeva a speciálně upravena tak, aby měla vlastnosti, díky kterým z ní můžete vyrobit opravdu unikátní věci.
Co se z pryskyřice dá vyrobit?
Stoly
Servírovací prkénka
Obrazy
Dekorace
Šperky
Módní doplňky
Geody a podtácky
Hračky
Nábytek
Střenky nožů
A mnoho dalšího! Fantazii se meze nekladou.
Jak s pryskyřicí pracovat?
Aby pryskyřice vytvrdla, tak je potřeba smíchat obě složky pryskyřice dohromady - pryskyřici a tvrdidlo (to dostanete v balení).
Pokud využijete celý objem pryskyřice, tak není potřeba potřeba nic vážit. A to protože naše pryskyřice jsou dodávány v příslušném hmotnostním poměru.
Chcete použít pouze část objemu pryskyřice? Tak využijte naší kalkulačku na výpočet poměru. Tam zadáte jakou chcete výslednou hmotnost a ona Vám vypočítá hmotnost jednotlivých složek. Zbytek pryskyřice si můžete nechat na jindy.
Po nalití obou složek do jedné nádoby je potřeba obsah nádoby dostatečně promíchat. A to důkladně, ale opatrně tak, aby se do pryskyřice dostalo co nejméně bublinek. Při míchání nesmíme zapomenout ani na strany a na spodní část, kde se většinou pryskyřice usazuje.
Probarvení pryskyřice
Po důkladném smíchání můžete do pryskyřice přidat pigment. Výsledný odstín barvy epoxidu ovlivníte množstvím přidaného pigmentu. Máme kvalitní pigmenty = stačí ho do pryskyřice zamíchat opravdu málo. Proto ho raději dávkujte po malých dávkách.
Přidat pigment můžete vždycky, ubírá se hůře.
Jak může vypadat výsledný odlitek pryskyřice?
Průhledný barevný
Neprůhledný barevný
Metalický
Perlescentní
Fotoluminiscenční
Je lití pryskyřice bezpečné?
Lití pryskyřice je bezpečné, ale je potřeba dodržet některé zásady.
Je potřeba dbát především na to, aby se nám pryskyřice nedostala do očí nebo na naší pokožku. Při zacházení s nevytvrzenou pryskyřicí je nutné používat nitrilové rukavice a doporučujeme používat respirátor a ochranné brýle. Vypracovali jsme na téma bezpečného zacházení s pryskyřicí celý článek.
Poté, co Vám pryskyřice vytvrdne, tak už se není čeho bát. Pryskyřice se nachází všude kolem nás, ať chceme nebo ne - v potravinářských plechovkách, autech, trafostanicích, vyrábí se z ní ultralighty, karbonová kola...
Podle čeho si pryskyřici vybrat?
Každá pryskyřice má jiné vlastnosti - jinou dobu zpracování, jiný objem lití či jinou tloušťku licí vrsty. Podle těchto vlastností se hodí na jiné použití.
Proč to tak je?
Dalo by se říci jednoduché pravidlo - čím rychlejší pryskyřice (rychleji vám vytvrdne), tím menší tloušku můžete vylévat a zároveň i menší objem pryskyřice míchat dohromady. Což v praxi znamená, že pokud budete chtít vylévat masivní stůl z pryskyřice, tak musíte počítat s tím, že jeho vytvrzení bude trvat déle, ale budete moci odlévat do větší tloušťky a míchat dohromady až 50 litrů pryskyřice a trvrdidla najedou.
Začátečníkům doporučujeme použít pryskyřici na velké odlitky či střední odlitky (na výsledný výrobek si budete muset počkat o trochu déle - až 5 dní, ale získáte tak více času na lití a ve většině případů se nebudete muset ohlížet na maximální tloušťku lití či maximální objem míchání).
Pryskyřice máme rozdělené do několika řad:
od 318 Kč/kg s DPH Clearcast - minimální ochrana UV, pro začátečníky či na důkladné probarvení pigmentem
od 501 Kč/kg s DPH Transparent - zvýšená ochrana UV, vyráběná z ekologické pryskyřice
od 571 Kč/kg s DPH UV PLUS - maximální ochrana UV, pryskyřice s nejlepšími vlastnostmi
Je Vám něco nejasné? Podívejte se do naší akademie, zavolejte nám na číslo +420 737 108 685 nebo napiště na e-mail epoxio@synpo.cz