Veropal FixWood

Cena: 472.00 Kč Původní cena:

Vysokopevnostní a velmi účinná epoxidová pryskyřice pro rovnání prohnutých fošen a pokrouceného dřeva. Rychle tvrdnoucí systém pro zalévání do vyřezaných drážek a po vytvrzení drží zbytkové pnutí ve dřevě tak, aby se dále nekroutilo a neprohýbalo.

  • 1.5 kg (472.00 Kč)
  • 7.5 kg (2 180.00 Kč)
  • 15 kg (3 727.00 Kč)

Skladem 9952 ks

Při nákupu nad 5 000.00 Kč doprava zdarma.

Zachrání prohnuté dřevo

Prohnuté fošny se podélně rozřežou, stáhnou do roviny a mezery se naplní pryskyřicí.

Postup rovnání prohnuté fošny

V počáteční fázi jsme měli prohnuté fošny o tloušce dřeva 80 mm. Fošny se prohnuly během sušení. V případě, že bychom fošny brousily v protahu, tak by se z fošny stalo prkno o tloušce jen 30 mm. Ale to není potřeba, protože taková fošna lze díky Veropal Fixwood celkem jednoduše zachránit.


1. Nařezání drážek do spodní strany fošny

Prvně je nutné ze spodní strany fošny (vnitřek prohnutí) podélně nařezat ponornou nebo kotoučovou pilou několik drážek vedle sebe. Většinou stačí drážky jen uprostřed. Při průhybu do pravidelného oblouku by bylo nutno fošnu nařezat v celé šíři.  Důležité je se v této fázi podívat na druhou (pohledovou) stranu fošny a dívat se po prasklinách, kterými by eventuálně mohl epoxid protéct. Taková potenciální místa je třeba přelepit pevnou a dobře lepící polypropylenovou páskou (kterou lze u nás zakoupit). Dobrým tipem je pak pro zlepšení přilnavosti pásky jí přejet po povrchu horkovzdušnou pistolí. V případě že by epoxid měl prasklinou ve dřevě protéct, páska ho zachytí.


2. Rozevření fošny

Pro rozevření fošny doporučujeme použít svorky, které přitáhneme k rovnému pevnému stolu. K uvolnění pnutí se spáry ještě více rozevřou pomocí klínu (např. sekyrka a kladivo), aby to "vypraskalo". Spáry je dobré potom vyfoukat od nečistot kompresorem. 


3. Lití pryskyřice do předem připravených spár

Veropal FixWood je třeba navážit v poměru 100:50 do maximálního objemu kolem cca 0,5l, míchat asi 2 minuty a hned zalévat do drážek, moc se nezdržovat, aby pryskyřice nechytla v míchací nádobě exotermní reakci. Přelitky kolem drážek stahovat špachtlí nebo plastovou stěrkou do drážek. Po vylití celého objemu 0,5 l navážit a zamíchat další várku a proces opakovat, až do naplnění drážek. Je potřeba dát pozor na exotermickou reakci v místě větších dutin. Případné vypraskané spáry lze zatáhnout klasickou řídkou pryskyřicí, kterou se budou zalívat vady dřeva z pohledové strany fošny. Vytvrzení pryskyřice v drážkách trvá přibližně 3 hodiny. 


4. Frézování

Na závěr je nutné fošny zfrézovat do roviny. Srovnáváním "žehlením" z obou stran se ubralo z každé strany 4mm dřeva, takže výsledné fixované fošny mají 72mm tloušťky. Jistě k tomu přispělo to, že fošny byly prohnuté jen v příčném řezu a víceméně jen uprostřed - do Véčka. Nebylo tudíž nutné dělat příčné a diagonální řezy. Nicméně kdyby se tyto fošny původně před srovnáním rovnaly ve srovnávačce, úběr by byl cca 5cm oproti těmto 8mm. Podařilo se zachránit tedy velmi podstatnou část dřeva, ze kterého zcela jistě bude hodnotný stůl.


5. Výsledek

Takhle vypadá konečný výsledek. Ušetřili jsme 50 mm tloušťky fošny.