Jak vyrobit formu pro lití epoxidové pryskyřice

Materiály na formu

Formu na lití epoxidové pryskyřice můžete vyrobit z různých materiálů - z oceli, plastu. polypropylenu, dřeva, mdf desek či plexiskla. Nejlepším materiálem je polypropylen, protože nevyžaduje použití separátoru či separační pásky - epoxidové pryskyřice se na něj nelepí.

Jelikož je však polypropylen poměrně drahý, tak se častěji používají dřevěné desky, lamino či mdf desky. Tyto materiály je ovšem nutné v průběhu přípravy formy ošetřit separátorem a separační pásky.

V nabídce e-shopu máme již hotové formy z polypropylenu, které jsou určeny na opakovanén použití.

Vyrobit x koupit

Polypropylenová forma malá - dvě velikosti Polypropylenová forma malá - dvě velikosti

Polypropylenová forma malá - dvě velikosti

Polypropylenová forma pro opakované použití. Je jednoduše rozebíratelná a zpět složitelná - snadné odformování díky nepřilnavému materiálu.

Cena: 849.00 Kč

  • 125x35x55 mm
  • 100 x 30 x 50 mm
Polypropylenová forma velká

Polypropylenová forma velká

Polypropylenová forma s vnitřní rozměry 410mm x 310mm x 35mm ideální na lití prkénka či obrazu. Je jednoduše rozebíratelná a zpět složitelná - speciálně přizpůsobená k snadnému odformování.

Cena: 1 449.00 Kč

Výroba dřevěné formy

Příprava materiálu na formu

Dřevěné desky nejprve obrousíme (zrnitost P80 nebo P100). Hlavní je se zbavit se vyčnívajících vláken, aby dřevo nebylo "chlupaté" a dobře na něm držela separační páska. Páska musí perfektně přilnout ke dřevě, protože v případě že nepřilne a dostane se do dřeva z kterého je forma, tak funguje jako lepidlo.

Rozměry do formy volíme vždy alespoň o 1 cm větší, než je rozměr, kterého chceme docílit. Větší rozměr volíme, aby se nám dřevo do formy dobře vkládalo a také musíme počítat s tím, že se při odformování bude muset odříznout 5 mm z každé strany kvůli vzhledu hran.

Sestavení formy

Po očistění té strany desek, které bude uvnitř formy, oblepíme vnitřek formy polypropylenovou lepící páskou (kvůli separaci formy od odlitku). Z nich se pak sestaví rám formy. Jako podklad je ideální použít tenkou polypropylenovou desku. V případě, že ji nemáme, tak lze použít i lamino či dřevo, které je nutné natřít separátorem či oblepit separační páskou.

Rám formy je vhodné k podkladu (ze stran) přilepit  tavnou pistolí ve třech vrstvách. Lepidlo zabrání protečení epoxidu. Po vytvrzení lze poté lepidlo snadno odstranit.

Tmelení vnitřních ploch formy

Aby epoxid neprotekl mezerami mezi prkny, tak je ho potřeba náležitě zatmelit. Je nutné styčné plochy mezi podkladem a bočnicemi vytmelit silikonovým tmelem. K vytmelení stačí jakýkoliv běžný sanitární silikon. Tmel je potřeba nechat zaschnout 1 den.